|
  • Amit a zöld lakáshitelről tudni érdemes bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
  • Comments

Amit a zöld lakáshitelről tudni érdemes

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) október 4-én indította el a Növekedési Hitelprogramja (NHP) részeként az NHP Zöld Otthon Programot. Az ennek keretében nyújtott kedvezményes lakáshitel rövid idő alatt nagy népszerűségre tett szert, ezért a következőkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat róla.

 

zöld lakáshitel

 

A Zöld Otthon Program célja

Az MNB kezdeményezésének két fő célkitűzése van. Egyrészről az új építésű ingatlanok fejlesztésének elősegítése, másrészről a klímavédelmi szempontok figyelembevételének ösztönzése a lakáshitelpiacon is. Teszi mindezeket azzal, hogy támogatja az energiahatékony új lakások építését és vásárlását.

 

Kik vehetik fel a zöld lakáshitelt?

A Zöld Otthon Program lakáshitelét a belföldi, lakossági ügyfelek vehetik igénybe.

 

Mire fordítható a zöld lakáshitel?

A hitel összegét csak energiahatékony, új ingatlanok, lakhatási céllal történő megvételére, vagy építésére lehet fordítani.

 

Mekkora összeg igényelhető a Zöld Otthon Program keretében?

A lakosok legfeljebb 70 millió forint összegben vehetnek fel hitelt a Zöld Otthon Program keretében, ugyanakkor a felvett összeg nagysága nem lehet több az ingatlan értékének 80 százalékánál. A maximum 25 év futamidejű hitel minden esetben fix kamatozású, a bankok által meghatározott kamat pedig nem haladhatja meg a 2,5 százalékot. A hitelfelvételhez szükséges önerőt a jogszabályban előírt 20 százalékon túl, a pénzintézetek egyedileg szabhatják meg.

 

A zöld lakáshitelt igénylésének feltételei

  • Lakossági ügyfél kérheti.
  • Hitelképesség: a lakossági ügyfél hitelképességét és hitelfelvételi kérelmét az adott hitelintézet bírálja el.
  • Új építésű ingatlan: A zöld lakáshitelt használt lakásra nem, csak kizárólag új ingatlan vásárlására, illetve építésére lehet fordítani.
  • Életvitelszerű tartózkodás: A hitelfelvevőnek az utolsó folyósítást követően 10 évig az ingatlanban kell laknia. Ennek címét a lakcímkártyáján is fel kell tüntetnie állandó lakcímként. Ez időszak alatt nem adhatja bérbe az ingatlant, a futamidő lejárta előtt pedig a lakás, ház nem adható el, a tulajdonjogát nem lehet másra átruházni és haszonélvezeti jogot sem lehet alapítani.
  • Energiahatékonyság: Két feltétel teljesülése esetén tekinthető az új ingatlan energiahatékonynak. Az első, hogy a primer energiaigénye nem lehet nagyobb, mint a 90 kWh/m2/év. A második pedig, hogy az energetikai minőség szerinti besorolásának BB-nek, vagy annál jobbnak kell lennie.

 

Miért jó a zöld lakáshitel?

  • Kedvező kamatozás: A zöld lakáshitel kamata legfeljebb 2,5 százalékos lehet, a bankok pedig jellemzően ennél olcsóbban kínálják ezt a hitelkonstrukciót. Más, népszerű lakáshitelek ennél jelentősen magasabb kamatozásnál – megközelítőleg 4,5 százalékosnál – kezdődnek.
  • Ellensúlyozza az áremelkedést: Az új ingatlanok piacán folyamatos áremelkedés tapasztalható. Ez köszönhető egyfelől az építőanyagok árának növekedésének, másfelől a drágább munkaerőnek. Ezek miatt az új építésű ingatlanok megvételéhez a lakosoknak már szinte minden esetben kölcsönre van szükségük, a kedvező zöld lakáshitelnek köszönhetően pedig többen juthatnak hozzá ilyen ingatlanokhoz.
  • Fenntarthatósági szempontok: Az energiahatékonyság megkövetelésével nem csupán a rezsiköltségek lesznek alacsonyabbak, de a fenntartható jövőért is teszünk.

 

Kiknek éri meg igényelni a zöld lakáshitelt?

A zöld lakáshitel nagy segítséget nyújthat azoknak, akik ettől függetlenül is ingatlant vásárolnának saját használatra. Egy 30-35 milliós lakás eladásával és a hitel felvételével akár egy 100 millió forint értékű új építésű ingatlant is lehet már venni.

A gyermekes családoknak is megéri a zöld lakáshitelt választani, ugyanis, ha mellette a CSOK-ot is felveszik, már két gyerektől kérhetnek kamattámogatást. Két gyermekkel 10 millió forintnyi, három gyermekkel pedig 15 millió forintnyi hitelt tudnak kamatmentesen felvenni. A maximálisan igényelhető 70 milliós összeget azonban ekkor sem léphetik át.

 

A zöld lakáshitel hatása az ingatlanpiacra

A zöld lakáshitel elérhetővé válása átmeneti áremelkedést eredményez az új, előírt energiahatékonysággal rendelkező ingatlanok piacán. Jelenleg ugyanis nem minden új építésű lakás, ház felel meg a szükséges kritériumoknak. Azon ingatlanok aránya, amelyekre felvehető lenne a zöld lakáshitel az idei évben ezidáig alig 5 százalék. Az alacsony kínálat a növekvő kereslet mellett pedig drágulást von maga után. Ez azonban csak ideiglenesnek ígérkezik. 2022 júliusától csak a legalább BB besorolású ingatlanok kaphatnak használatbavételi engedélyt, így valamennyi lakásra, házra igényelhető lesz a zöld lakáshitel.